مرکزی نیوز || MarkaziNews.ir یزیدیان یا همان ایزدی ها | مرکزی نیوز | MarkaziNews.ir


 

 

 

کد مطلب: 29954 | تاریخ ارسال: ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ | چاپ این مطلب |
همه چیز درباره ؛
یزیدیان یا همان ایزدی ها

مرکزی نیوز : در باب نامگذاری یزیدی مشهور است که منسوب به یزید بن معاویه می باشد ولی خود یزیدی ها بر آنند که پسر معاویه موسس و موجد این دین نیست بلکه شریعت آن را تقویت و ترویج کرده است و می گویند یزید بن معاویه لعنه الله از اسلام برگشت و به این دین گروید از این رو یزید را مظهر دومین ملک از ملایک …


سرویس دین و اندیشه مرکزی نیوز ؛

izadian logoایزدیان یا یزیدیان در کردستان عراق، کردستان ترکیه، کردستان سوریه و قسمت کردنشین ارمنستان و اطراف تفلیس زندگی می‌کنند. البته تعدادی نیز به آلمان و برخی کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند.اگرچه آماری رسمی و مشخص در مورد آنان در دست نیست، اما شمار آنان در مجموع این کشورها تا پانصدهزارنفر برآورد می‌شود که حدود دویست‌هزارنفر از آنان در عراق زندگی می‌کند. ولی بنا به گفته تحسین سعید بیک امیر ایزدیان جهان ،آنان در در عراق بین ۶۰۰٬۰۰۰ الی ۷۰۰٬۰۰۰ نفر و در دنیا نیز حدود ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ نفر هستند

نسب یزیدیان :

گویند نسبت یزیدیان به یزیدبن معاویه است و گروهی گویند به یزیدبن انیسه منسوب اند که از خوارج نهروان بود .

گروهی دیگر کیش یزیدیه را صورت دگرگون شده دین زرتشتی و لفظ یزید را از ریشه «یز» به معنی پرستش می دانند که «ایزد» و«یزدان» نیز از آن است .
برخی فرقه «یزیدیان» را به قبل از اسلام نسبت می دهند و البته خود آنها اعتقاد دارند حتی از «زرتشت» هم قدیمی ترهستند . اما حقیقت ، این است که این فرقه مربوط به قرن پنجم هجری می باشد .

در باب نامگذاری یزیدی مشهور است که منسوب به یزید بن معاویه می باشد ولی خود یزیدی ها بر آنند که پسر معاویه موسس و موجد این دین نیست بلکه شریعت آن را تقویت و ترویج کرده است و می گویند یزید بن معاویه لعنه الله از اسلام برگشت و به این دین گروید از این رو یزید را مظهر دومین ملک از ملایک سبعه خود می شمارند . یزیدیان موسس این دین را شاهد بن جراح فرزند منحصر به فرد آدم ! می دانند .
مشایخ یزیدیه :

ـ امیر ابراهیم بن حرب بن خالد بن یزید : وقتی دولت اموی سال ۱۳۲ در جنگ(الزاب الکبرى) در شمال عراق سقوط نمود ، امیر ابراهیم بن حرب بن خالد بن یزید به شمال عراق فرار نموده شکست خوردگان اموی را جمع کرد ، وبه سوی مستحق بودن یزید در خلافت و ولایت دعوت نمود ، و ادعا کرد که یزید سفیانی منتظری است که به زمین باز خواهد گشت ، و زمین را بعد از آنکه پر از ظلم شده پر از عدل خواهد نمود .

ـ اینکه منطقه کردها را به حیث پناهگاه خویش اختیار نمودند سببش این بود که مادر مروان دوم که دولت اموی در دوران وی سقوط کرد ، از جمله کردها بود .

ـ عدی بن مسافر : وی در مقدمه فراریان از سلطه عباسی بود ، از لبنان به حکاریه کردستان کوچ نمود ، نسبش به مروان بن حکم می رسد ، لقبش شرف الدین ابوالفضایل است ، با شیخ عبد القادر ملاقات نموده از وی تصوف را اخذ نمود ، سال ۱۰۷۳م و یا ۱۰۷۸م تولد گردیده بود و بعد از نود سال زندگی وفات کرد و در لالش در منطقه شیخان عراق دفن گردید .

http://www.markazinews.ir

مزار عدی یا همان کعبه یزیدیان

ـ صخر بن صخر بن مسافر : معروف به شیخ ابوالبرکات ، بابرادرش عدی همراهی نمود ، و جانشین وی گردید ، و وقتی وفات کرد در پهلوی قبر برادرش در لالش دفن گردید .

ـ عدی بن ابی البرکات : ملقب به ابو المفاخر ، و مشهور به کردی سال ۶۱۵هـ/۱۲۱۷م وفات کرد .

ـ پسرش شمس الدین ابومحمد معروف به شیخ حسن جانشین وی گردید ، سال ۵۹۱هـ/۱۱۹۴م تولد گردیده بود ، توسط وی فرقه یزیدیه منحرف گردید ، از دوستی یزید و عدی بن مسافر به تقدیس آن دو و تقدیس شیطان پرداختند ، بعد از آن که کتاب «الجلوه لاصحاب الخلوه» و کتاب «محک الایمان» و کتاب «هدایه الاصحاب» را تألیف کرد در سال ۶۴۴هـ/۱۲۴۶م وفات نمود ، وی نام خود را نیز در کلمه شهادت داخل کرده بود ، چنانچه الحال نزد بعضی از یزیدی ها یافت می شود .

ـ شیخ فخر الدین برادر شیخ حسن : ریاست دینی و فتوا مخصوص اولاده وی گردید .

ـ شرف الدین محمد پسر شیخ فخرالدین : وی در سال ۶۵۵هـ/۱۲۵۷م در حالی که به سوی سلطان عزالدین سلجوقی روان بود ، در راه کشته شد .

ـ زین الدین یوسف بن شرف الدین محمد : به مصر سفر نمود و در طلب علم و عبادت بیرون گردید ، و سال ۷۲۵هـ در تکیه عدویه در قاهره وفات کرد .

ـ بعد از آن به سبب جنگهایی که میان آنان و میان مغول، سلجوقی ها ، و فاطمی ها واقع گردید ، تاریخ شان پنهان و مجهول گردید .

ـ در آن دوران شیخ زین الدین ابوالمحاسن ظاهر گردید ، که نسب خود را به برادر اصلی ابوالبرکات عدی می رسانید ، وی امیر یزیدیه درشام تعیین گردید ، ملک سیف الدوله قلاوون وی را ، بعد از آن که نظر به کثرت طرفدارانش خطر پنداشته می شد ، زندانی نمود ، و درزندان وی وفات کرد .

ـ بعد از وی پسرش شیخ عزالدین آمد ، مقر وی درشام بود ، به لقب امیر الامراء ملقب گردید ، می خواست که یک انقلاب امویه را به راه اندازد ، بنابرآن سال ۷۳۱هـ زندانی شد ودر زندان وفات کرد .

ـ دعوت وحرکت شان به طور دوام دار مورد شکنجه و فشار حکام قرار گرفت ، و منطقه شیخان در عراق به حیث مرکز یزیدی ها باقی ماند ، مخفی کردن اسرار مهمترین نشانه های این طریقه بود .

ـ آخرین رییس یزیدیه ، امیر ابو یزید اموی توانست که سال۱۹۶۹م اجازه بازگشایی مکتبی را برای دعوت یزیدیه در بغداد ، جاده رشید ، بگیرد که هدف از آن زنده ساختن عربیت طایفه اموی یزیدی بود ، و وسیله رسیدن شان به آن ، نشر دعوت قومی همراه با تأیید حقایق روحیه وز مانیه بود ، شعار شان عرب اموی القومیه و یزیدی العقیده بود .

ـ آخرین امیر برای آنان امیر تحسین بن سعید امیر شیخان بود .
تکالیف مذهبی یزیدیان :

ارکان عبادت یزیدی ها چهار عمل است.
۱ـ نماز ۲ ـ روزه ۳ ـ زکات ۴ـ حج .
۱- نماز
به این کیفیت که هنگام طلوع خورشید از خواب بر خاسته و پا برهنه رو به خورشید می‌ایستند و چهار بار سجده می‌کنند و دعای مخصوصی را به زبان عربی ، کردی ، و فارسی می‌خوانند .

 

۲- روزۀ عمومی و خصوصی
سه روز روزه در روزهای سه شنبه ، جهارشنبه و پنجشنبۀ ماه دسامبر یعنی کوتاهترین روزهای سال .

روزۀ خصوصی هم هشتاد روز است . نیمی از آن را در بیستم ماه دسامبر شرقی و نیم دیگر را در بیستم ماه جولای شرقی آغاز می‌کنند .

 

۳- حج
یزیدیان مرقد شیخ عدی را کعبه قرار داده و مراسم خود را در روز ۱۵ماه سپتامبر شرقی(مطابق روز ۲۸ سپتامبر غربی) آغاز می‌کنند و در بیستم سپتامبر شرقی(سوم اکتبر غربی) تمام می‌کنند .

بر هر یزیدی در هر سنی که باشد واجب است سالی یک بار حج انجام دهد .

بعد از مراسم شراب می‌خورند و شادی می‌کنند و باید در حضور تصویر ملک طاووس چیزی به شیخ یا قوالها «
کسانی که سرودهای دینی می‌خوانند
» قوالها با خاک مرقد شیخ عدی قرص هایی درست می‌کنند و می‌فروشند این قرصها برای تبرک و حفظ سلامتی جسم و جان و خوردن به هنگام مریضی مفید است.

 

۴- زکات
برهر مرید واجب است یک دهم محصول خود را به شیخ و…. بپردازد .

 

http://www.markazinews.ir/wp-admin/post.php?post=29954&action=edit&message=10
عقاید یزیدی ها :

ـ چهارشنبه برای یزیدیان روز مقدس هفته است .

ـ شیطان دشمن اصلی بشریت نیست ، بلکه مقربترین فرشته خداوند و نخستین آفریده اوست و ملک طاووس نام دارد ؛ فرشته ای که خداوند تنها با این انگیزه به او فرمان داد به آدم سجده کند که او را بسنجد و هنگامی که او از سجده کردن سر باز زد ، بر تقربش به درگاه الهی افزوده شد و خداوند اداره جهان را به وی سپرد .

ـ یزیدیان بر این باورند که قدمت کیش آنان به زمان پیدایش بشر باز می گردد و یزیدیان از نسل آدمند و نه از نسل حوا ؛ در حالی که در باور ادیان ابراهیمی ، ابنای بشر حاصل ازدواج آدم و حوا هستند ، یزیدیان خود را حاصل پسری می دانند که از بذری که آدم کشت پدید آمد و سپس با حوریه ای وصلت کرد .

بدین ترتیب ، یزیدیان خود را تافته ای جدا بافته می دانند که نباید با دیگر اقوام وصلت کنند و دیگر ابنای بشر را به کیش خود بپذیرند .

یزیدیه ها خوردن کاهو را حرام دانسته اند .

ـ یزیدیان همچون مسلمانان روزانه پنج بار به شیوه خود نماز می گزارند ، اما قبله شان در چهار بار از این نمازهای پنجگانه ، خورشید است و در نیمروز ، مقبره شیخ عدی بن مسافر، صوفی عرب قرن ششم هجری که به باور مورخان ، بنیانگذار کیش یزیدی است .

 

مراسم ازدواج و طلاق :

ازدواج در میان آن ها مراسم مفصلی دارد که مخصوص خود آن ها است. عقد با تقسیم یک نان از خانۀ پیشوایان دین بین عروس و داماد و خوردن آن دو محقق می‌شود. طلاق نیز با پرتاب یک سنگ ریزه از طرف شوهر به سوی زن انجام می‌شود.

ـ پوشیدن لباس آبی در این مسلک حرام است. لباس سفید را لباس اهل بهشت می‌دانند و بیشتر استفاده می‌کنند.

رهبران آن ها غالبا لباس سیاه می‌پوشند و مردها خرقه ای از پشم سیاه روی پیراهن می‌پوشند و آنرا مقدس می‌دانند .

ـ برخی از در ختان بزرگ و قدیمی را تقدیس می‌کنند و با پار چه ای می‌پوشانند یا رنگ می‌زنند .

ـ اگر کودکی آبله یا حصبه گرفت ، از خاک قبر عدی بن مسافر در آب حل می‌کنند و به او می‌دهند و بدن کودک را با گل آن خاک می‌پوشانند تا شفا یابد .

ـ رعد وبرق ، ابر و آتش و خورشید و ماه و ستارگان را گرامی می‌دارند و به نان و چراغ احترام می‌کنند .

ـ ختنه کردن قبل از ازدواج واجب است .

ـ غسل تعمید دارند که در رودخانۀ «شمس» انجام می‌دهند و کفنهای خود را در این رودخانه می‌شویند .

ـ آموختن سواد حرام است و سزای آن در دنیا قتل و در آخرت عذاب است .

آموختن عربی نیز ممنوع است . فقط یک نفر از نسل شیخ عدی حق دارد عربی و قرآن را یاد بگیرد ولی باید نام شیطان را از نسخۀقرآن پاک کند ، چرا که کسی حق ندارد نام اوو را به زبان بیاورد .

ـ نماز جماعت حرام است .

ـ آب دهان انداختن توهین به ملک طاووس است و حرام است .

ـ قضای حاجت در مستراح حرام است و نیز حمام کردن زیر سقف حرام است و بعد از قضای حاجت ، طهارت و استنجا جایز نیست .

ـ گوشت خوک و تمام ماهی ها و گوشت آهو حرام است . خروس نیز برای مشایخ و رهبران حرام است .

ـ کاهو ، کلم ، لوبیا کدو ، بامیه ، حرام است .

ـ خوردن آب از مشک و کوزه ای که «بق بق» کند حرام است.

ـ تراشیدن و چیدن سیبیل حرام است، ریش تراشیدن بهتر است ولی برای رهبران دینی ممنوع است و در حضور غیر یزیدی و با تیغ او ، تراشیدن ریش ممنوع است .

ـ شرکت در نماز جماعت مسلمانان حرام است .

ـ کوتاه نمودن ناخن حرام است .

ـ غسل جنابت حرام است .

ـ استفاده از اسب برای بار بری ممنوع است .

ـ ترک وطن بیش از یک سال حرام است و موجب جدایی زن از شوهرش می‌شود .

ـ نگاه به زن غیر یزیدی و شوخی با او حرام است .

ـ گوشت ذبح شده دیگران و آشامیدن از ظرف آب دیگران ممنوع است .

ـ آن ها شغل خاصی ندارند ، ولی اکثرا به کشاورزی و دام پروری اشتغال دارند .

ـ تقویم آنها شمسی است و آغاز سال آن ها روز چهارشنبه هفتۀ اول ماه آوریل است .

در شب چهارشنبه قربانی می‌کنند و می‌پزند و تا سپیده دم باید آن را بخورند .
مراسم حج فرقه «یزیدیان»

موسم این “حج”، تابستان است ، در کنار قبله گاه یزیدیان ، چشمه گاه مقدسی قرار دارد که زمزم خوانده می شود ، کوهی مقدس است که نامش را عرفات نام نهاده اند ، پلی نیز هست به نام پل صراط ، در موسم زیارت گاوی را هم قربانی می کنند .

مـراسم حج یزیدیان هـر ساله در «پرستشگاه لالش» برگزار می گردد. «لالش» روستایى است در مرکز «کردستان» عراق. پرستشگاه لالـش که به آتشکـده‌اى بزرگ شبیه است ، در مـرکز این روستـا بر فـراز تپه‌اى بنا شده که خیلى قدیمى است .

مراسم حج در طول سه روز برگزار شده و چندین هزار نفر برای زیارت ، آنجا جمع می گردند . نه تنها از کردستان عراق که از سوریه و ایران و حتی اروپا نیز عده ای در این مراسم شرکت می کنند . (ظاهراً تعداد زیادی از پیروان این دین در استانهاى کردستان و کرمانشاه ایران زندگى می کنند).

پرستشگاه لالش از سه قسمت تشکیل می شود : «شبستان ، محـوطه حیـاط و صحـن دوزخ
» (جـایی که مـراسم حج در آن برگزار مـی شود). بزرگان فرقه (که به شیخ معروف هستند) دور سالن بزرگ نشسته‌ و نظاره گر مراسم هستند . از جمله موارد دیده شده در مراسم پذیرایی با ماده ای است که در استکان هایى به کوچکى انگشتانه ، قهوه‌اى به تیرگى قیر می ریزند که در تلخى نظیر ندارد .

از آداب این مراسم این است همه باید با پای برهنه در دوزخ حاضر گردند .

سر در عمارت مربوطه مثل سر در همه مساجد و کلیساها پر از نقش و نگار است . اما آنچه جلب توجه می کند نام «ملک طاووس» است که به صورت سنگ برجسته بر دیوار نقش بسته است .

و اما دوزخى که در پرستشگاه لالش ساخته شده ، تنها چند دخمه غار مانند تار و تیره دارد . با خمره هایى که کنار هم چیده شده اند و رویشان رنگ مشکى ریخته اند تا فضا را ترسناکتر کنند . درهاى دخمه آن قدر کوتاه هستند که باید خمیده از آنان عبور کرد .

بخـش مهـم و تعیـین کننده این مـراسم ، جـدا از گـره زدن به پارچه‌هایى که به ستونهایى بسته شده‌اند(مثل دخیل بستن) و طواف کردن دور مقبره‌اى(که گور شیخ عدی و برخی قدیسین یزیدى است) ، پرتاب دستمال به سنگ برجسته‌اى است که از دیواره غار بیرون زده است .

اصلى‌ترین مرحله حاجى شدن این است که با چشمان بسته از فاصله هفت مترى دستمال سیاهى را که به بزرگى چارقد زنان کرد است ، به طرف آن سنگ پرتاب کنند . اگر در سه بار دستمال به برجستگى سنگ گیر کند ، حج‌ آنان قبول شده است . و گرنه باید روز دیگر برگردند و دوباره تلاش کنند . در پایان ، بعد از مراسم باید گاوی را قربانی نمایند .

معتقد به خدایی هستند که آفریدگار جهان است ولی پس از خلق جهان کاری به کار جهان و جهانیان ندارد .

گویند خدا نخستین موجودی را که خلق کرد ملک طاووس بوده است . ذات ملک طاووس با ذات خدا یکی است و پس از ملک طاووس شش ملک دیگر قایلند که رابط بین خدا و خلق هستند ولی ملک طاووس اولین ملک محسوب می شود .

یزیدی ها شیطان را به عنوان معارض و خصم خدای متعال نمی پرستند بلکه ملک طاووس یا شیطان را ملکی می دانند که هرچند سبب طغیان و سرکشی و مغضوب درگاه الهی شد و به جهنم افتاد ولی ۷۰۰۰سال در آنجا بگریست چندانکه هفت خم از شک دیدگانش پر شد . آنگاه خدا او را ببخشید .
از این قرار یزیدیها قایل به ابدیت عذاب نیستند و شر را فانی و زایل میدانند .

در این خصوص موافقند با دین زردشت که اهریمن را ابدی نمی دانند و معتقدند که پس از ۹۰۰۰ سال به دست اهورا مزدا مغلوب خواهد گشت و جهان از شر پالوده خواهد شد .

 

کتب مقدس یزیدیان
یزیدیها دارای دو کتاب مقدسند :

اول کتاب جلوه که در آن اصول اعتقادی آنها تشریح شده است و در کتاب دیگری به نام مصحف رش (کتاب سیاه) مجموعه ادعیه و سرودهای آنها در ستایش بزرگانشان ثبت شده است.

رووس اصول عقاید یزیدیان را که از ادیان مختلف مانند زرتشتی و مسیحی و یهودی گرفته شده باتوجه به دو کتاب اساسی آنان به نام «جلوه » و «مصحف رش » (= قرآن نیامده) ، و نامه ای که در سال ۱۲۱۱ ه’ ق بزرگان این فرقه به دربار عثمانی نوشته اند و کتابی که یکی از امرای یزیدیه ٔ سنجار تألیف کرده چنین می توان خلاصه کرد :

۱ ـ یزیدیان به هفت فرشته یا آفریدگار معتقدند و گویند خداوند نخست دری سفید و بعد پرنده ای آفرید و آنگاه پیش از خلقت زمین و آسمان آن هفت فرشته را در هفت روز هفته (از یکشنبه تا شنبه) خلق کرد بدین ترتیب :

ـ عزراییل ، که همان طاوس ملک و رییس همه ٔ فرشته هاست .

ـ درداییل

ـ اسرافیل

ـ میکاییل

ـ جبراییل

ـ شمناییل

ـ نوراییل

۲ ـ برای طاوس مقامی والا قایلند(برخلاف بیشتر ادیان) و آن را واسطه ٔ آفریدگار در آفرینش جهان می دانند و خصوصیاتی بر آن قایلند که با خصوصیات شیطان مطابقت دارد و بیشتر بدین جهت به شیطان پرست ها معروف شده اند

۳ ـ شیخ عدی بن مسافر را شخصیتی بزرگ می دانند و کرامات و معجزات بی شماری بدو نسبت می دهند و قبر او را زیارتگاه خود قرار داده اند و گویند هر یزیدی باید مقداری از خاک قبر و لباس او را همراه داشته باشد . عیدی به نام شیخ عدی یا عید کبیر دارند که به مقبره ٔشیخ می روند و سه روز روزه می گیرند و نیز در عید قربان (همان دهم ذیحجه) و در عید بزرگ عمومی اواخر شهریور بر مزار او حاضر می شوند تا گناهانشان پاک گردد. و گویند شیخ عدی نماز و روزه ٔ آنها را به عهده گرفته و سرانجام هم آنها را به بهشت خواهد برد.

۴ ـ به یزید ستایش و احترام می کنند که سعی شده با یزیدبن معاویه تطبیق شود. و عیدی به نام عید یزید دارند که معتقدند در روز تولد یزید باید باده گساری کرد و سه روز را روزه گرفت .

۵ ـ هر یزیدی باید هنگام طلوع آفتاب رو به مشرق بایستد و آفتاب را ستایش کند .

۶ ـ با «اعوذ باللّه من الشیطان الرجیم» سخت مخالفند .

۷ ـ طلاق زن نازا جایز ولی طلاق زن بچه دار نارواست و اگر شوهر به مسافرتی بیش از یک سال برود زنش بر او حرام است.

۸ ـ برخی از خوردنی ها را حرام می دانند مانند ماهی ، کدو، کاهو و کلم .

۹ ـ به حسین بن منصور حلاج و شیخ عبدالقادر گیلانی و حسن بصری نیز اعتقاد دارند .

۱۰ ـ پیشوایان مذهبی آنان هفت طبقه است که هیچ کس حق خروج از طبقه ٔخود و ورود به طبقه ٔدیگر ندارد و با طبقه ٔعوام کلاً یزیدیان هشت طبقه می شوند بدین ترتیب :

ـ امیر شیخان

ـ باباشیخ

ـ شیخ

ـ پیر

ـ فقیر

ـ سخنور (توان)

ـ کوچکها
موقعیت جغرافیایی :

طبق تخمین ها ، شمار پیروان اقلیت مذهبی یزیدیه در میان کردهای عراق بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر است که در منطقه سنجار در حدود پانصد کیلو متری شمال غربی بغداد سکونت دارند . پیروان این مذهب علاوه بر عراق ، در سوریه ، ترکیه ، ارمنستان ، ایران ، گرجستان و آلمان پراکنده اند . میزان معتقدان این مذهب در سراسر جهان بالغ بر ۸۰۰ هزار نفر است . تنها در آلمان ۴۵ هزار نفر یزیدی زندگی می کنند .نظر خود را ارسال کنید - قطعاً نظر شما دیده می شود:

1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- طبق اساسنامه مرکزی نیوز ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
نام *
ایمیل *
سایت

لطفاً برای ارسال نظر شریفتان سوال زیر را پاسخ دهید
نتیجه 13 + 4 می شود؟(در مستطیل زیر درج نمایید)
Please leave these two fields as-is:

برگه‌هاکلیه حقوق این سایت متعلق به مرکزی نیوز || MarkaziNews.ir می باشد نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع ميباشد.
Copyright ©2009 www.MarkaziNews.ir , All rights reserved.
Designed & Developed by: Sepanta Group Team.