مرکزی نیوز || MarkaziNews.ir واقعیتی تلخ به نام «پول های کثیف »در رقابت های انتخاباتی ! | مرکزی نیوز | MarkaziNews.ir


 

 

 

کد مطلب: 30452 | تاریخ ارسال: ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ | چاپ این مطلب |
هشدار ؛
واقعیتی تلخ به نام «پول های کثیف »در رقابت های انتخاباتی !
بقلم : الیاس خلیلی

مرکزی نیوز : آیا داشتن دانش و آگاهی ازمسائل پیش رو درکشور، قدرت تحلیل مشکلات جامعه و راه های برون رفت از آنها حداقل و کوچکترین دانشی نیست که نمایند گان مردم باید بدان مسلح باشند؟ آیا صرفا با داشتن پول و خانواده با نفوذ می توان شهر و یا کشور را اداره کرد ؟….


 شاید کسی باور نکند که تاریخچه مجلس در ایران به دوران معاصر بازنمی‌گردد، آنچه ایرانیان در اداره کشور به عنوان مجلس مشورتی به وجود آورده‌اند؛ مربوط به دورانی می شود که ایران یکی از وسیع ترین کشورهای جهان به شمار می‌آمده است.

اولین مجلس شناخته شده در تاریخ ایران را اشکانیان شکل دادند که مجلس مهستان از میان بزرگان و اشراف ایرانی به دو دسته بزرگان و شاهی تقسیم می‌شده‌است ولی از حمله اعراب به ایران بساط مجلس در حکومت‌های ایران برای بیش از ۱۲ قرن برچیده شد.
اما آنچه ما ایرانیان از مجلس در ذهن داریم به دوران معاصر بازمی‌گردد و شاید به نوعی آنچه در این تاریخ وجود دارد؛ با قاجارها و البته ناصرالدین‌شاه، پسر و نوه‌اش در هم تنیده شده است. تاریخ معاصر مجلس در کشور ما با نام‌های زیادی بیان شده است در برگ برگ تاریخ این مجلس، نام هایی وجود دارد که برخی به لیاقت و برخی به خیانت از آن‌ها یاد می‌شود.

مجلس دهم شورای اسلامی و انتخابی دیگر …

در شرایطی که تنها یک سال تا انتخابات مجلس دهم باقی مانده است؛ انتخاباتی که در آن کاندیداهای بیشماری برای تصاحب ۲۹۰ کرسی سبز پارلمان با یکدیگر رقابت می کنند چگونه میتوان کاندیدای اصلح را شناخت و برای رسیدن به اهداف نظام باید چه افرادی را برای رسیدن به صندلی سبز یاری کرد.
متاسفانه امروز در کشور ما برخی افراد برای رسیدن به صندلی شورای شهر و مجلس سر و دست می شکنند ناروهای سیاسی ،تهمت و افترا و اقدامات زشت دیگر برای رسیدن بعضی از افراد به صندلی های سیاسی ، دیگر باب شده است و این رفتارهای ناپسند آینده قوانین کشور را تضعیف کرده و به قهقرا خواهد کشاند.
حضور افرادی که با کمترین دانش سیاسی ،اجتماعی،اقتصادی و بدون سوابق کاری که به نظر نگارنده شخص را جزیی از فعالین و نخبگان جامعه معرفی کند با چه انگیزه و شهامتی پای این افراد به ظاهر نخبه به عرضه انتخابات باز می شود و چه اشخاص و گروه های حمایتشان می کنند.
چگونه می شود برای خدمت به مردم شهر و رسیدن به صندلی شورا و مجلس هزینه ای میلیاردی توسط اشخاص به ظاهر خدوم صورت بگیرد و راه تصاحب صندلی خدمت به مردم را برای خویش و هم قطاران خود هموارتر سازند !

آیا داشتن دانش و آگاهی ازمسائل پیش رو درکشور، قدرت تحلیل مشکلات جامعه و راه های برون رفت از آنها حداقل و کوچکترین دانشی نیست که نمایند گان مردم باید بدان مسلح باشند؟ آیا صرفا با داشتن پول و خانواده با نفوذ می توان شهر و یا کشور را اداره کرد ؟
چگونه است که افراد با تجربه و دانشمند که حضورشان در جایگاه نمایندگی مردم می تواند در همه امورات کشور موثر واقع شود رای نیاورده و بعضا اشخاصی بدون حتی تجربه کاری اندک در رسیدن به صندلی نمایندگی مردم موفق به جلب اعتماد می شوند؟
آیا بهتر نیست دانشگاهیان ،حقوقدانان،کارگران،اصناف،فرهنگیان،رسانه ها و دیگراقشار، افراد شایسته خود را برای رسیدن به قوانینی درست به صندلی نمایندگی خود به شورا یا مجلس رهنمون سازند تا دست فرصت طلبان و سودجویانی که به دنبال منافع شخصی و باندی خود هستند کوتاه گردد.
نگارنده بر این اعتقاد است، این ما مردم هستیم که می توانیم برای خود تصمیمی درست بگیریم و بدان عمل کنیم .
در ماهای گذشته وزیر کشور در مورد حضور پولهای کثیف در انتخابات سخن به میان آورد و تعدادی از نمایندگان از جمله رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار ارائه توضیحات بیشتر از سوی وزیر کشور شد.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس نیز وجود پول های کثیف در انتخابات را واقعیتی تلخ می داند که نیازمند اجرای دقیق تر قانون و حضور فعال تر دستگاه های نظارتی برای برخورد با این پدیده است.
مصطفی افضلی‌فرد، در گفتگو با سایت نامه‌نیوز در مورد سخنان وزیر کشور در رابطه با وجود پولهای کثیف در انتخابات گفت: وزیر کشور به نکته بسیار خوبی اشاره کردند و این یک نکته واقعی و واقعیت تلخی است که وجود دارد.
متاسفانه مقادیر این پولهای کثیف هرچه بیشتر شود به همان میزان می‌تواند آثار مخرب و زیانباری را به جامعه تحمیل کند و در نتایج انتخابات نیز تاثیرگذار باشد.
وی با بیان اینکه نظارت در این زمینه بسیار ضعیف است، گفت:من خودم در یکی ازاستانها به استاندار گفتم آقا خرید و فروش رای در حال انجام است، وی به من گفت شما هم اگر می توانید این کار را انجام دهید زیرا موضوعی فراگیر است.
گفتن این حرف آنهم از طرف یک مسئول بسیار بد است، این یعنی رسمیت بخشیدن به تخلفات پولی غیرقانونی در انتخاباتی که بسیار در سرنوشت مردم تاثیر گذاراست.
این عضو کمیسیون اصل نود گفت: اینکه این پولها در کدام انتخاباتها زیادتر است بررسی میدانی صورت گیرد اما در هر انتخاباتی چه شوراها و چه ریاست جمهوری این پولها وجود دارند اما ممکن است با توجه به منطقه ای بودن و محله ای بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی و شورای شهر در این دو انتخاباتها بیشتر یا کمتر شود.
وی با بیان اینکه وجود این پولها در انتخاباتها واقعیت تلخی است، گفت: بهترین سازوکار برای جلوگیری از این امر اجرای قانون از سوی نهادهای نظارتی است زیرا در حال حاضر در کشور ما قانون انتخابات اجرایی نمی شود مثلا قانون انتخابات می گوید خرید و فروش رای ممنوع است اما وقتی مقام مسئول می گوید نمی شود جلوی خرید و فروش رای را گرفت اگر شما نیز می توانید این کار را انجام دهید چه انتظاری دارید که ما نتیجه بگیریم.
به روی امیدواریم با نظارت بیش از پیش بر رفتار انتخاباتی نامزدهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بر مدار قانون و شرع ، شاهد انتخاباتی سالم و پرشور باشیم و نمایندگانی از جنس مردم ، سالم و صادق در پارلمان دهم حضور یابند .

الیاس خلیلینظر خود را ارسال کنید - قطعاً نظر شما دیده می شود:

1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- طبق اساسنامه مرکزی نیوز ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
نام *
ایمیل *
سایت

لطفاً برای ارسال نظر شریفتان سوال زیر را پاسخ دهید
نتیجه 2 + 5 می شود؟(در مستطیل زیر درج نمایید)
Please leave these two fields as-is:

برگه‌هاکلیه حقوق این سایت متعلق به مرکزی نیوز || MarkaziNews.ir می باشد نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع ميباشد.
Copyright ©2009 www.MarkaziNews.ir , All rights reserved.
Designed & Developed by: Sepanta Group Team.