مرکزی نیوز || MarkaziNews.ir جراحی در نظام ملی ساخت و ساز/ آیین‌نامه‌هایی که از بیخ و بن ایراد دارد | مرکزی نیوز | MarkaziNews.ir


 

 

 

کد مطلب: 34455 | تاریخ ارسال: ۱۰ شهریور ۱۳۹۴ | چاپ این مطلب |
وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد:
جراحی در نظام ملی ساخت و ساز/ آیین‌نامه‌هایی که از بیخ و بن ایراد دارد

مرکزی نیوز : وزیر راه و شهرسازی دلیل اصلی ابلاغ بخشنامه عدم ورود دولتی‌ها، شهرداری‌ها و شورای شهری‌ها به سازمان نظام مهندسی را تضاد منافع در مبادلات و اینکه نمی‌توان هم ناظر باشیم و هم پیمانکار عنوان و بیان کرد: در واقع پول ناظری را می‌دهیم که یک شخص دیگر آن را تعیین می‌کند و به یک نفر دیگر گزارش می‌دهد. معلوم است که این آیین‌نامه از بیخ و بن ایراد دارد و نیازی به کنکاش نیست.


وزیر راه و شهرسازی دلیل اصلی ابلاغ بخشنامه عدم ورود دولتی‌ها، شهرداری‌ها و شورای شهری‌ها به سازمان نظام مهندسی را تضاد منافع در مبادلات و اینکه نمی‌توان هم ناظر باشیم و هم پیمانکار عنوان و بیان کرد: در واقع پول ناظری را می‌دهیم که یک شخص دیگر آن را تعیین می‌کند و به یک نفر دیگر گزارش می‌دهد. معلوم است که این آیین‌نامه از بیخ و بن ایراد دارد و نیازی به کنکاش نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی عصر روز گذشته ۹ شهریور ماه در گردهمایی مدیران کل راه و شهرسازی، مدیران املاک و حقوقی، مسکن و عاملان ذی‌حساب استان‌های سراسر کشور اظهار کرد: بخشنامه اخیر به دو دلیل صادر شد که یکی از آن دلایل، تضاد منافع در مبادلات است. این مبحثی بسیار کلیدی در مبارزه با فساد محسوب می‌شود.
وی افزود: در اخلاق حرفه‌ای، اصلی‌ترین مطلب این است که همزمان در دو طرف میز ننشینیم؛ چرا که نمی‌توان هم ناظر باشیم و هم پیمانکار. اگر هم ناظر باشیم و هم پیمانکار حتی اگر مو را از ماست بکشیم، اخلاق حرفه‌ای را رعایت نکرده‌ایم؛ چرا که زمینه فساد از این جا آغاز می‌شود که متاسفانه در ایران این مسئله رایج است.
وی با بیان این که وقتی شما در یک زمان در دو موضع قرار بگیرید، مجبور به ریا و رفتار متضاد هستید، گفت: اگر قرار باشد کارفرما و پیمانکار یکی باشد، آغاز یک لغزش است. ممکن است کسی آدم پاکی باشد ولی در هر لحظه در خطر لغزش قرار می‌گیرد. نمونه این مسئله را در معاملات ملکی می‌بینیم که مشاوران املاک از هر دو طرف معامله پول می‌گیرند. لذا معلوم نیست کارگزار کدام‌یک هستند.

تضاد منافع در این فرآیند داد می‌زند

وزیر راه و شهرسازی، همچنین به اشکالات سیستم نظام مهندسی اشاره و بیان کرد: در حال حاضر ناظر را سازمان نظام مهندسی تعیین می‌کند، پولش را مالک می‌دهد و به شهردار گزارش می‌دهد. در واقع من پول ناظری را می‌دهم که یک شخص دیگر آن را تعیین می‌کند و به یک نفر دیگر گزارش می‌دهد. تضاد منافع در این فرآیند داد می‌زند بعد ما انتظار داریم یک معامله سالم انجام شود. معلوم است که این آیین‌نامه از بیخ و بن ایراد دارد و نیازی به کنکاش نیست.
آخوندی با بیان این که البته با انجام این کار مسئولیت ما تمام نمی‌شود و سیستم ارجاع و پاسخگویی باید تنظیم شود گفت: باید زمینه‌های غیراخلاقی از بین برود تا کسی در مظان اتهام قرار نگیرد.
وی به سیستم مهندسی در ایران اشاره و عنوان کرد: ما یک نظام فنی اجرایی کشوری داریم و یک نظام مهندسی. نظام فنی اجرایی صلاحیت را به بنگاه می‌دهد ؛ نظام مهندسی به فرد صلاحیت می‌دهد. این دو سیستم کاملا نظامات‌شان متفاوت است. لذا نظام حرفه‌ای، پا در هواست. کاری که ما دنبالش هستیم این است که این دو نظام را در طول هم قرار دهیم، نه در عرض هم؛ که این کار نیاز به یک جراحی سخت دارد، اما اگر اجرایی شود نظام ملی ساخت و ساز شکل می‌گیرد.

سخت‌ترین شرایط اقتصادی پس از انقلاب

وزیر راه و شهرسازی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش به شرایط اقتصادی کشور اشاره و تاکید کرد: دولت در آستانه یک شرایط جدید از منظر اقتصادی است که امیدواریم با پایان رسیدن مذاکرات ۱+۵ در وضعیت مناسبی قرار بگیریم تا بتوانیم از بازار بزرگتری در سطح دنیا استفاده کنیم.
وی با اشاره به مسئولیت‌هایش از ابتدای انقلاب تاکنون گفت: با توجه به تجاربی که به دست آوردم، در حال حاضر در سخت‌ترین شرایط اقتصادی پس از انقلاب قرار داریم. تنگنا بودجه و حجم هزینه‌های دولت افزایش یافته است و تمام علائم بیماری هلندی با حجم گسترده در اقتصاد ایران وجود دارد.
وی به کسری ۳۵ هزار میلیارد تومانی بودجه دولت اشاره و تاکید کرد: این رقم مهمی است و یارانه‌ها نیز با کسری ۱۷ هزار میلیارد تومانی مواجه است.
آخوندی ادامه داد: مطالبات وصول نشده بانکی به حدود ۱۵ درصد رسیده و نظام بانکی که باید به گردش مالی کمک کند، در شرایط سختی قرار دارد.
وی میزان بدهی دولت را ۳۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان و تصریح کرد: این رقم تقریبا یک سوم GDP کشور است. مشکلی که وجود دارد این است که در برابر این رقم، بازاری که این ارقام در آن خرید و فروش شود، وجود ندارد.

رقابت می‌تواند فساد را در کشور ریشه کن کند

وی گفت:‌ آن چه می‌تواند فساد را در کشور ریشه کن کند رقابت است. باید همزمان با اصلاحات اقتصادی و اصلاح سیستم اداری از فساد جلوگیری کنیم. چند اقدام در این خصوص انجام شده که یکی از آن‌ها بخشنامه راجع به شفافیت قراردادها و مناقصات است.
براساس این گزارش، در ابتدای این مراسم حامد مظاهریان ، معاون امور مسکن و ساختمان گفت: ما سه نگاه را در دستور کار قرار دادیم که تغییر قانون، اصلاح آیین‌نامه و اصلاح رفتارها از آن جمله هستند.

ساخت و ساز‌‌ها مقهور شهرداری‌ها

وی ادامه داد: از درون که نگاه می‌کنیم کوتاهی داشته‌ایم؛ درخصوص ساخت و ساز خیلی جاها مقهور شهرداری‌ها شدیم. دولت قبل فکر می‌کرد شهرداری یک نهاد جداست و ما هم باید مسکن مهر را بسازیم ولی ما می‌خواهیم نظارت مستمر بر فعالیت‌های ساخت و ساز را در دستور کار قرار دهیم.

اعمال خلاف شئون حرفه‌ای باید جدی گرفته شود

همچنین منوچهر شیبانی مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: در حوزه معاونت مسکن و ساختمان، بزرگ‌ترین کار روزهای اخیر که تا آخر مهرماه طول می‌کشد یعنی انتخابات هفتمین دوره هیات مدیره سازمان نظام مهندسی را پیش رو داریم.
وی ادامه داد: توجه به اعمال خلاف شئون حرفه‌ای باید جدی گرفته شود که در این خصوص در گذشته معیارهای حداقلی داشتیم. دیده شده شخصی که انفصال دائم از خدمات اداری دارد، آمده در استان منشاء امور شده و جالب اینکه همان روش گذشته را اعمال کرده است.نظر خود را ارسال کنید - قطعاً نظر شما دیده می شود:

1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- طبق اساسنامه مرکزی نیوز ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
نام *
ایمیل *
سایت

لطفاً برای ارسال نظر شریفتان سوال زیر را پاسخ دهید
نتیجه 8 + 2 می شود؟(در مستطیل زیر درج نمایید)
Please leave these two fields as-is:

برگه‌هاکلیه حقوق این سایت متعلق به مرکزی نیوز || MarkaziNews.ir می باشد نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع ميباشد.
Copyright ©2009 www.MarkaziNews.ir , All rights reserved.
Designed & Developed by: Sepanta Group Team.