مرکزی نیوز || MarkaziNews.ir نگران درز اطلاعات محرمانه ارائه شده به آژانس هستیم | مرکزی نیوز | MarkaziNews.ir


 

 

 

کد مطلب: 34582 | تاریخ ارسال: ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ | چاپ این مطلب |
نگران درز اطلاعات محرمانه ارائه شده به آژانس هستیم

مرکزی نیوز : رییس سازمان انرژی اتمی با یادآوری امضای نقشه راه میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و ابراز نگرانی درباره درز احتمالی اطلاعات محرمانه ارائه شده به آژانس گفت: همانگونه که ما به تعهدات خود طبق برجام و نقشه راه متعهدیم، انتظار داریم آژانس از طریق جمع بندی منصفانه و عینی روند جاری به اقدام متقابل دست بزند.


صالحیبه گزارش مرکزی نیوز ؛’علی اکبر صالحی’ که برای شرکت در پنجاه و نهمین کنفرانس بین المللی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین بسر می برد، روز دوشنبه در سخنانی افزود: علاوه بر برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، امضای یک نقشه راه بین جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس همکاری و گفت و گو در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ نشانه دیگری از عزم راسخ کشور من برای اقدام در زمینه حل و فصل موضوعات حل نشده است.

معاون رییس جمهوری در این زمینه خواستار اقدام متقابل طرفین در عمل به تعهداتشان طبق مفاد برجام و نقشه راه شد و گفت: همان گونه که جمهوری اسلامی ایران با تحقق اقدامات اعتماد ساز داوطلبانه خود و گام های عملی برداشته شده، نشان داده است که به انجام تعهدات خود طبق برجام و نقشه راه متعهد است، در مقابل این انتظار مشابه را از آژانس بین المللی انرژی اتمی و گروه ۵+۱ داریم تا از طریق جمع بندی منصفانه و عینی روند جاری و برداشتن تحریم های ناعادلانه به اقدام متقابل دست بزنند؛ بدین ترتیب نیت خیر و وفای به عهد آنان بر جامعه بین المللی آشکار می شود.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در عین حال تصریح کرد: بی شک، حمایت گسترده همه ملتهای صلح دوست سراسر جهان این فرایند را تسریع خواهد بخشید.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: پیام توافق هسته ای اخیر به جهانیان این است که تحریم و تهدید نظامی هیچ اثری بر اراده ملت ایران نخواهد داشت.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی طبق اساسنامه آن، وظیفه اصلی ارتقاء کاربرد صلح آمیز انرژی هسته ای در سراسر جهان را به عهده دارد و جمهوری اسلامی ایران در پرتو فتوای مقام معظم رهبری در خصوص عدم مشروعیت تولید، انباشت و استفاده از سلاح های کشتار دسته جمعی شامل سلاح های هسته ای، پیوسته و به شکلی تغییرناپذیر مسیر دستیابی به فنآوری صلح آمیز هسته ای مبتنی بر مشارکت سازنده و احترام متقابل را پی گرفته است.

صالحی افزود: از همین رو، ایران با هدف اعمال حق خود در امر فن آوری صلح آمیز هسته ای به مذاکراتی تاریخی پیوست که در پی انتخاب جناب آقای روحانی به ریاست جمهوری در خرداد ۱۳۹۲ (ژوئن ۲۰۱۳ میلادی) شکل تحقق به خود گرفت. اکنون مفتخرم اعلام نمایم که ایران و کشورهای۱+۵ پس از حدود ۲۳ ماه مذاکرات سخت و فشرده، به توافقی دست یافته اند که در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ میلادی) در قالب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تجسم یافت.

صالحی که در چند دور اخیر مذاکرات جامع هسته ای ایران و ۱+۵ به تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان پیوست، ادامه داد: پیام این توافق به جهان این است که نه تحریم های اعمال شده و نه تهدیدات نظامی، هیچ اثری بر اراده ملت ایران نخواهد داشت. این توافق افق فرصت هایی جدید را می گشاید و گامی به پیش توسط طرف های درگیر در این روند برای پایان بخشیدن به یک بحران ساختگی و غیر ضروری است که به عمد برای مدتی بیش از یک دهه به درازا کشانده شده بود.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در عین حال بر حق مسلم کشورمان در حفظ دستاوردهای ملت ایران در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تأکید کرد و اظهار داشت: بر اساس قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران به عنوان کشوری شناخته شده است که دارای فن آوری هسته ای صلح آمیز از جمله چرخه کامل سوخت و حق غنی سازی است و در عین حال همه زیر ساخت های هسته ای موجود خود را حفظ می کند.

وی در تشریح بخشی از پیشرفت های کشورمان در این زمینه گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس برنامه ریزی انرژی های مختلط و با در نظر گرفتن تقاضاهای ملی و پدیده تغییرات آب و هوایی، گام های مهمی در زمینه توسعه فن آوری هسته ای صلح آمیز برداشته است. در این خصوص راه اندازی همراه با امنیت و ایمنی نیروگاه بوشهر با عنایت به کمک های موثری که از همکاری فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی دریافت شده، شایان ذکر است.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود با محکوم کردن حملات سایبری علیه تاسیسات هسته ای، بار دیگر نگرانی ایران را در باره درز احتمالی اطلاعات محرمانه ارائه شده به آژانس تکرار کرد.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین با تاکید بر اینکه ایران حامی خلع سلاح هسته ای است، از کشورهای دارنده سلاح های هسته ای خواست که به تعهدات خود برای انجام تکالیف مندرج در ماده ۶ معاهده ان. پی.تی عمل کنند زیرا این موضوع براستی ناراحت کننده است که پس از گذشت بیش از نیم قرن همچنان شاهد آن باشیم که کشورهای دارنده سلاح های هسته ای هنوز به تعهدات و تکالیف خود در زمینه خلع سلاح عمل نکرده اند.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود به ابتکار اهمیت ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای در منطقه خاورمیانه پرداخت و با تذکر این که ایده مزبور در سال ۱۹۷۴ میلادی از سوی ایران مطرح شد، رژیم صهیونیستی را که به معاهده عدم اشاعه نپیوسته است، به عنوان بزرگ ترین مانع اجرای این برنامه و تهدیدی جدی برای امنیت منطقه معرفی کرد./ ایرنانظر خود را ارسال کنید - قطعاً نظر شما دیده می شود:

1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- طبق اساسنامه مرکزی نیوز ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
نام *
ایمیل *
سایت

لطفاً برای ارسال نظر شریفتان سوال زیر را پاسخ دهید
نتیجه 15 + 7 می شود؟(در مستطیل زیر درج نمایید)
Please leave these two fields as-is:

برگه‌هاکلیه حقوق این سایت متعلق به مرکزی نیوز || MarkaziNews.ir می باشد نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع ميباشد.
Copyright ©2009 www.MarkaziNews.ir , All rights reserved.
Designed & Developed by: Sepanta Group Team.