مرکزی نیوز || MarkaziNews.ir حاشیه های جلسه کمسیون برجام/ وقتی کار ظریف از تحیر گذشت | مرکزی نیوز | MarkaziNews.ir


 

 

 

کد مطلب: 34593 | تاریخ ارسال: ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ | چاپ این مطلب |
حاشیه های جلسه کمسیون برجام/ وقتی کار ظریف از تحیر گذشت

مرکزی نیوز : در ادامه بررسی برجام در کمسیون ویژه مجلس، دیروز مجمدجواد ظریف به همراه معاونانش عراقچی و تخت روانچی مهمان کمسیون بودند تا به سوالات نمایندگان که عمدتا بر اساس توضیحات سعید جلیلی برایشان ایجاد شده بود پاسخ بگوید.


این جلسه که امروز از شبکه خبر پخش شد حاشیه های زیادی داشت. بعد از اینکه کمسیون وارد دستور کار خود شد اعلام شد که ۲۰ سوال از سوی ۷ نماینده که سه نفرشان اصلا عضو برجام نبودند در باره بحث های موشکی، تعداد  سانتریفیوژها، و … مطرح شده که زاکانی رییس کمیسیون این سوالات را در دو محور جمع بندی کرد و خطاب به ظریف گفت: لطفا درباره دو محور یکی موضوع فصل ۷ بودن و ذیل ماده ۴۱ بودن ، و دیگر اینکه برجام چه نسبتی با فصل ۷ و ماده ۴۱ دارد؟ صحبت کنید.

جالب اینکه پیش از اینکه ظریف سخنان خود را آغاز کند اعلام شد که ۱۴ نفر از نمایندگان هم علاوه بر این ۷ نماینده وقت برای اظهار نظر و طرح سوال گرفته اند.محمد جواد ظریف در ابتدای سخنانش دو نکته را به نمایندگان گوشزد کرد که به نظر معنا دار بود. نخست آنکه شرط کرده حضورش در جلسه کمیسیون ویژه بررسی برجام تا زمانی است که باید در جلسه دولت شرکت کند و ترک جلسه به منزله بی احترامی به نمایندگان نیست. دوم آنکه هنگامی که او درباره خروج ایران از ذیل ماده ۴۱ گزارش می داد، خطاب به نمایندگان حاضر در کمیسیون گفت «اگر حوصله داشته باشید که توضیحات مرا بشنوید….». و این اشاره ظریف به تکرار مکرر این موضوع از سوی ظریف پیش از این داشت.

در میان سخنان ظریف وقتی که او درباره قطعنامه های پیشین علیه ایران سخن می گفت مهرداد بذرپاش با وجود تذکر زاکانی سخنان ظریف را قطع کرد و گفت البته اولین قطعنامه در سال ۷۲ علیه ایران تصویب شد. در این لحظه ظریف لبخند زد و گفت من خودم سفیر ایران در سازمان ملل بودم. اولین قطعنامه علیه ایران در سال ۸۵ صادر شد دومین قطعنامه هم در همان سال بود و سومین قطعنامه در سال ۸۶ علیه ایران صادر شد.

در اثنای برگزاری جلسه ظریف با اعضای کمیسیون چندین شوخی داشت. از جمله ظریف از اینکه برخی بی نوبت در جلسه کمیسیون ویژه برجام سخن می گفتند، تعجب کرده بود و با دهان باز به سخنان آنها می نگریست. این موضوع سبب شد که زاکانی به طنز به او بگوید: گویا آقای ظریف دچار تحیر شده اند! ظریف هم گفت: دیگر کار از تحیر من گذشته است!.

همینطور وقتی ظریف برای آغاز سخنانش با کمی مکث مواجه بود زاکانی دوباره به او گفت لطفا شروع کنید آقای ظریف. ظریف هم با لبخند گفت: از وقتی که دندان ندارم نمی توانم به راحتی حرف بزنم. و بعد با خنده ادامه داد مشکلات من یکی دوتا نیست. دندان و پا و کمر و … .
شوخی دیگر ظریف وقتی بود که زاکانی از او خواست یک ساعت بیشتر از توافق قبلی در کمسیون بماند. ظریف گفت: مدت زمان حضور من از ساعت سه و نیم تبدیل به چهارو نیم شد؟!. و بعد با لبخند گفت باشد من در خدمت مجلس هستم. با این حال البته ساعت چهار و نیم هم دوباره زاکانی از طریف خواست که نیم ساعت دیگر هم حضورش را تمدید کند و ظریف هم گفت من باید بروم. هرچه دوستان من (عراقچی و تخت روانچی) بگویند من متعهد هستم. وقتی یکی از نمایندگان به ظریف گفت: ولی ما شما را دوست داریم!. ظریف در پاسخ با خنده گفت: بله من هم شما را دوست دارم. اما باید بروم.

نکته جالب دیگر اینکه در پایان جلسه وقتی ظریف در حال ترک کمیسیون بود مهرداد بذرپاش به سمت ظریف رفت و او را در آغوش گرفت. و زاکانی هم با خنده گفت: به به! آقای بذرپاش اصلا شما به نمایندگی از کمیسیون آقای ظریف را مشایعت کنید.نظر خود را ارسال کنید - قطعاً نظر شما دیده می شود:

1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- طبق اساسنامه مرکزی نیوز ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
نام *
ایمیل *
سایت

لطفاً برای ارسال نظر شریفتان سوال زیر را پاسخ دهید
نتیجه 13 + 7 می شود؟(در مستطیل زیر درج نمایید)
Please leave these two fields as-is:

برگه‌هاکلیه حقوق این سایت متعلق به مرکزی نیوز || MarkaziNews.ir می باشد نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع ميباشد.
Copyright ©2009 www.MarkaziNews.ir , All rights reserved.
Designed & Developed by: Sepanta Group Team.